Aussie

Owczarek australijski typu amerykańskiego to pies średniego wzrostu, o niebywałej inteligencji, zachwycających kolorach, determinacji w pracy, wielce przywiązany swojej rodzinie.

Owczarek australijski typu amerykańskiego wbrew pozorom nie pochodzi z Australii, dokładne jego pochodzenie nie jest znane do dziś, pewnym jest natomiast, że rasa ukształtowała się w Stanach Zjednoczonych, skąd rozpowszechniła się na innych kontynentach.
Cechą charakterystyczną aussie jest różnorodne umaszczenie – psy te występują w 2 podstawowych umaszczeniach – czarnym i czekoladowym, które dodatkowo mogą być podpalane i/lub z białymi znaczeniami. U owczarków australijskich występuje również pewien gen, tzw. „merle”, który u psów brązowych powoduje kremowo-brązowe wybarwienia, zwane red merle, a u czarnych szaro-czarne, tzw. blue merle. Każdy pies jest zatem wyjątkowy i niepowtarzalny. Co ciekawe, aussie ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę – szczenięta mogą się urodzić z różnej długości ogonami. Ogon może być od normalnej długości (long) po całkowicie krótki, tzw. bobtail. Kiedyś wszystkie dłuższe ogony zostały cięte, od kilku lat w Polsce obowiązuje zakaz kopiowania (cięcia) uszu i ogonów, więc można spotkać psy o zróżnicowanych ogonach. Równie ciekawe są ich kolorowe oczy – od błękitnych, po orzechowe.

Jaki jest aussie?
Przede wszystkim jest to pies należący do psów pasterskich, a więc o wysokim ilorazie inteligencji, kochającym pracę z człowiekiem, a odpowiednio wyszkolony zdolny również do samodzielnej pracy. Niewątpliwie jest to pies idealny do wszelkich psich sportów, dla aktywnych osób i rodzin. Doskonały pies stróżujący, bardzo wyraźnie zaznacza obecność obcych w pobliżu obejścia, z reguły nieufny wobec obcych, wylewny i łagodny dla znajomych. Odpowiednio dobrane psy sprawdzają się również jako przewodnicy osób niewidomych, psy asystujące, a także w dogoterapii.
Ze względu na przeznaczenie jest to pies wymagający uwagi, czasu i szkolenia. Aussie po kilku godzinach zwykłego spaceru podejdzie do nas i zapyta wzrokiem: „no dobrze, już się wybiegałem, to co teraz robimy?”. Jeśli poświęcimy mu część swojego dnia na wspólną aktywność i naukę, będzie najszczęśliwszy pod słońcem. Równie szybko uczy się złych nawyków. Niewykorzystany potencjał i nudę wypełni sobie ucieczkami, niszczeniem sprzętów, trawników, ogrodzeń i wszystkiego, co będzie miał w zasięgu zębów, dlatego osoby, które nie chcą lub nie mają czasu na wspólne szkolenie i zajęcia, muszą liczyć się ze stratami i nieszczęśliwym psem w domu. Aussie nie nadaje się do zostawienia go samemu sobie na podwórku, ani sporadycznego kontaktu z zabieganym opiekunem.
Aussie to pies, który chce towarzyszyć przy wszystkim. Zamiatasz podłogę, gotujesz obiad, pastujesz buty czy oglądasz telewizję – on koniecznie chce to robić z Tobą. Chodzi za swoim panem jak cień, nie usiedzi w miejscu sam nawet na chwilę. Wychowany z dziećmi pięknie potrafi się nimi zająć.

Idąc na spacer z owczarkiem australijskim musisz pamiętać dwie rzeczy – Twój pies nie odpuści ani jednej kałuży, wykąpie się w każdym zbiorniku – czy to jezioro, bagno czy szambo, im mniej przyjemny zapach tym szybciej się w nim znajdzie. Dodatkowo aussie to zbieracz śmieci – jeśli za szczeniaka nie zostanie nauczony niepodejmowania jedzenia i innych rzeczy z ziemi – zje każde świństwo znalezione na spacerze. Ogólne łakomstwo to cecha nieodłączna tej rasy, stąd też nauka idzie bardzo szybko, choć trzeba zaznaczyć, że owczarki australijskie są bardzo gadatliwe i lubią dyskutować przed wykonaniem ćwiczenia, bardzo szybko się nakręcają i zaczynają szczekać, rozpraszają się, co wymaga wielu treningów.

Przepiękna szata owczarków australijskich wymaga szczotkowania co parę dni i cyklicznego strzyżenia. Jeśli aussie jest niewyczesany, bardzo źle znosi wysokie temperatury, dodatkowo włosy między palcami mogą powodować obtarcia i odparzenia. Bez tego Twoje mieszkanie i ogród będą wyglądały jak magazyn wacików. W gęstej i długiej sierści bardzo szybko ukrywają się pchły i kleszcze roznoszące choroby, dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie w postaci specjalnych kropli, tabletek czy obroży.

Ze względu na wysoką aktywność, owczarki australijskie wymagają odpowiedniego żywienia, dostarczającego odpowiedniej ilości energii nie wypychając przy tym żołądka, ma to znaczenie przede wszystkim biorąc pod uwagę wielkość klatki piersiowej, zwłaszcza u samców, w której z łatwością może dojść do bardzo niebezpiecznego skrętu żołądka.
Oczywiście wszystkie wymienione cechy mogą się różnić u poszczególnych osobników. Jedno jest jednak pewne – kupując owczarka australijskiego, wprowadzasz do domu wspaniałego przyjaciela, członka rodziny, pod warunkiem, że ma w Tobie partnera do regularnych wspólnych aktywności i traktujesz go jako towarzysza Twojego życia na co dzień, a nie tylko jak nietuzinkową ozdobę ogrodu.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit